Odescalchi Mikls (*Tuzsr, 1902. mjus 6., †Sopronkhida, 1945. janur 30.), magyar pilta.
Niki herceg hasonlkppen lett tartalkos repltiszt, mint vitz nagybnyai Horthy Istvn, a kormnyzhelyettes. Viszonylag sokat replt knny, egymotoros gpeken, gyakorlidejt vadszgpeken tlttte, de nem volt a rossz idjrsi viszonyok kzepette is replni tud, tbbmotoros gpekre is kikpzett pilta.
1940-ben behvtk a lgierhz, s mint tartalkos, tovbbi replkikpzsen vett rszt. Ekkor kapta tartalkos hadnagyi rendfokozatt Nyregyhzn. A lgier azonban nem vette t a hivatsos llomnyba, a parancsnoksg kereken elutastotta, hogy frontszolglatot teljestsen, ezt letkorval s kevs harctri tapasztalatval indokoltk.
1944 elejn a piltahiny miatt aztn mgis behvtk, s Ferihegyen tkpeztk a Messerschmitt Me 210 gyorsbombz vezetsre. Mjusban Nyregyhzra veznyeltk a fellltand 102/1. gyorsbombz repl szzadhoz. Mjus 6-n az alakulat a hajdbszrmnyi tbori repltrre teleplt t.
Nem szerette a nmeteket, gyllte s megvetette az SS-t. 1944 mjusban szerzett egy Budapest–Miln tvonalat brzol lgiforgalmi trkpet. 1944 jnius elejn Budapesten kzlte a trkp tulajdonosval, hogy korbban mr t akart menni a szvetsgesekhez, de Pcs krnykn felhbe kerlt, s hazatrt. Annyira provokl jellegnek tntek kijelentsei, hogy trsai ezeket jelentettk Hry Lszlnak, a Horthy Mikls Nemzeti Repl Alap elnknek, aki viszont mr rgen kapcsolatban llt Tost Gyula repl vezrkari rnaggyal, a kormnyz szrnysegdjvel, illetve rajta keresztl a Kiugrsi Irodval.
Trsai s bartai mindent megtettek, hogy biztonsgi okokbl megakadlyozzk az treplst, mert ez fenyegetni ltszott grf Bethlen Istvn tervezett kireplst a szvetsgesekhez. Hry Lszl nyugllomny vezrrnagy azon a napon mr nem tudott intzkedni, msnap reggel akarta a kormnyz Katonai Irodjn keresztl elrni, hogy Odescalchit leszereljk s fldi beosztsba helyezzk. A herceg mg aznap visszareplt Nyregyhzra, este vacsort adott, reggel (jnius 4-n, vagy 13-n – a dtum a mai napig nem biztos – B. J.) pedig gyakorlreplsre indult a bszrmnyi repltrrl a 102/1. (Sas) gyorsbombz szzad egyik ME–210 Ca–1-es ktlses gpvel. Trsnak, Bajusz (Bajsz) Ferenc szakaszvezet, rdis-lvsznek is csak a levegben rulta el a tervt, hogy a szvetsgesekhez mennek. Mivel nem trt vissza, balesetre gyanakodva kiadtk a krzst.
Jnius 14-n a VKF–2, a katonai elhrts emberei letartztattk a vacsora rsztvevit, hzkutatsok sorn megtalltk a trkpet is. Hgt jnius 14-n, Jobbgyiban tartztattk le, Debrecenben volt rizetben kereken szz napig. A tbbieket Budapestre, a Svb-hegyi Gestapo-kzpontba vittk.
Odescalchi Miklos s trsa tves navigci s nmi ellenszl miatt ezerhatszz kilomteres replt utn Olaszorszgban, a nmet znban landol. Ott azt adtk el, hogy amerikaiakat ldztek, s a Balkn felett sr felhbe kerltek, majd eltvedtek. Ezt a magyarzatot a repltr szemlyzete elfogadta, s meghvta ket ebdre, ahol viszont ott lt a replk meteorolgusa is, aki sehogy sem rtette, hogy hogyan lehet a Balkn fltt olyan esfront, amelyrl nem tud. Tvirati krdst intzett a nmet Luftflotte–4 trzshez, onnan viszont mr a szksrl tudst tvirat rkezett.
A Gestapo azonnal letartztatta ket. Sokig Bcsben voltak rizetben, majd 1945. janur 17-n Sopronkhidra szlltottk a kt frfit. Janur 20-n llt Dominich Vilmos hadbr rnagy tancsa el Odescalchi, ahol tjrl semmilyen informcit nem volt hajland adni. Msnap reggel fl nyolckor hirdettk ki a hallos tletet, s minden rgi szokst felrgva mg aznap dleltt tz rakor felakasztottk. Szemtank szerint utols szavai ezek voltak: „Nem fogtok szgyent vallani velem!”
Azt rttk fel bnl, hogy replsvel elksztette volna a ksbbi, mr a kiugrst szolgl replutakat. Nmet nyomsra a brsg a legslyosabb tletet mondta ki, s azt azonnal vgrehajtottk. „Clja az volt, hogy kivonja magt a hadra kelt seregnl val szolglat teljestse all. A hadvisels rdekeit mr elz magatartsval is nagymrtkben veszlyeztette. Krnyezetben llandan megrendteni igyekezett a gyzelmnkbe vetett hitet s minden alkalommal hangslyozta ellensgeink biztos gyzelmt. Az tlettel s kivgzssel az arisztokrcinak egy slyosan megtvedt tagja vette el mlt bntetst” – kommentlta a trtnseket a nyilas sajt.
Harmadik felesgt 1944. jlius 7-n tartztattk le, s Budapestre, a F utcai katonai foghzba vittk, innen a brtnk kirtsekor Bcsbe, onnan Sopronkhidra, ahol vgl szabadlbra helyeztk. Ekkor mg – az tlethozatal eltt – kt r jelenltben tzperces beszlgetst engedlyeztek szmra frjvel. A kivgzsrl a brtn plbnosa rtestette az egyik kzeli faluban tartzkod asszonyt. |