Bnhidi Antal (Szatmrnmeti, 1902. december 23. – Budapest, 1994. mrcius 18.) Szchenyi-djas magyar gpszmrnk, replgp-tervez s pilta. Tbb kiemelked replsi teljestmny fzdik a nevhez, legismertebb replgpe a Gerle.
A szatmrnmeti reformtus gimnziumban rettsgizett. 1920-ban a Szamoson tszva jutott Magyarorszgra a Romnihoz csatolt orszgrszbl. Budapesten beiratkozott a Budapesti Mszaki Egyetem Gpszmrnki Karra.
Az egyetemen jelentkezett pilta-tanfolyamra. Az 1921-ban a Lampich rpd, Maier Jzsef, Kintses Lszl s Rotter Lajos ltal megszervezett Megyetemi Sportrepl Egyesletet (MSrE) alapt tagjai kztt volt. Az MSrE az 1920-as vektl a msodik vilghbor vgig a magyar repls egyik kzpontja volt, az egyeslt mhelyben s tervezirodjban tbb sikeres vitorlz s motoros replgpet terveztek s ptettek. Bnhidi az MSrE tervezirodjt s mhelyt nyolc vig irnyt Lampich rpd mellett ismerkedett meg a replgp-tervezssel s ptssel. A mhely irnytst Lampichtl Bnhidi vette t 1929-ben.
1927-ban Lampich rpddal kzsen tervezett s ptett gpet. A 62,5 kW-os WM–Siemens SH–11 motorral felszerelt BL–6 (BL – Bnhidi–Lampich) volt az els magyarorszgi ktlses iskolagp. Szintn Bnhidi rszvtelvel kszlt el 1928-ban a BL–5, egy 88,2 kW-os Bristol Lucifer motorral felszerelve.
1929-ban Bnhidi Lampich L–2 Rma knny tragpvel Svdorszgba, Stockholmba replt, ahol a gppel rszt vett az egyetemi hallgatk replgp-killtsn. A mindssze 13 kW (18 LE) teljestmny – kettztt gyjtsi rendszerrel sem rendelkez – Thoroczkay-motorral felszerelt gppel 5000 km-es utat tett meg Bnhidi, ebbl 150 km tenger feletti repls volt.
A Lampich-gpekkel szerzett tapasztalatok alapjn kezdett neki egy j knny tbbcl sportreplgp megtervezshez, melyet iskolagpknt, mreplsre s trareplgpknt is lehetett hasznlni. A gpet a Magyar Aero Szvetsg rendelte meg s tmogatotta a tervezst s ptst 20 ezer pengvel. A gp 1930 nyarn kszlt el, bereplst szeptember 4-n vgezte el Bnhidi Antal az rdi sportrepltren. A gpet az rdi repltbor zrsakor Gmbs Gyuln rszvtelvel megtartott nvad nnepsgen Gerlnek neveztk el. A gp els pldnyba egy 70 kW (100 LE) teljestmny thengeres Genet Major csillagmotort szereltek. A sikeres konstrukci ellenre sszesen 10 darab Gerle gpet ptettek, az llami hivataloknl a Weiss Manfrd Mvek konkurens iskola-replgpt, a WM–10-est preferltk.
1931-ben Bnhidi az cenreplsre kszl Endresz Gyrgy s Magyar Sndor mellett volt vezet tancsad. Az javaslatra vlasztottk ki a replsre a Lockheed Sirius 8A gpet, majd rszt vett a gp cenreplsre trtn talaktsban.
A Gerle gpcsald legismertebb tagjval, a HA-AAI lajstromjel Gerle 13-al 1933. februr 19. – mrcius 24. kztt Bnhidi Bisits Tibor piltval krbereplte a Fldkzi-tengert. Az t sorn 100 ra 22 perc replsi idt teljestettek, ezalatt 12 258 km-t tettek meg. A replt sorn zemanyaggal a Shell tmogatta Bnhidikat, mg logisztikai htteret az szak-afrikai olasz intzmnyek nyjtottak. Az t sorn az egyiptomi piramisok kztt repl Gerle 13-asrl Almsy Lszl ksztett felvteleket. Az esemnyrl Bnhidi A Gerle 13 tja cmmel knyvet rt.
Mg ugyanannak az vnek a nyarn a Gerle 13-al Magyarorszgrl szak-Eurpba s Nagy-Britanniba replt. A London–Debrecen tvonalon a gp kategrijban tvolsgi rekordot lltott fel.
A Gerle 13-al 1937-ben Dl-Amerikban trkpszeti feladatokat hajtott vgre. A kt hnapos t sorn 17 ezer km-t tett meg.
1936–1937 kztt a bcsjhelyi replgpgyrban dolgozott, ahol akkor Lampich rpd volt a mszaki igazgat. 1937-tl 1940-ig a Budapesti Mszaki Egyetem Gpszerkezettani Tanszknek munkatrsa volt.
Tartalkos repl hadnagyknt rszt vett a felvidki s krptaljai katonai mveletekben, ahol Fiat CR.42-es vadszreplgppel replt. A hbor ksbbi rszben Ju 52-n is replt. Jelents szerepe volt a visszacsatolt szak-Erdly lgiposta rendszernek kialaktsban.
1945–1950 kztt a Kzlekedsi Minisztriumban a lggyi fosztlyon dolgozott replgp-tervezknt. Szerepet jtszott a msodik vilghbor utni polgri lgiforgalom megszervezsben. replte be a Magyarorszgra rkezett Li–2 utasszllt replgpek els tvett pldnyait. 1950-ban szaktania kellett a replssel. Ezt kveten nyugdjba vonulsig a Jrmfejlesztsi Intzetben dolgozott rajzellenrknt. Nyugdjba vonulsa utn gymlcs- s virgtermesztssel foglalkozott.
1992-ben a magyar replsrt vgzett munkjrt Szchenyi-djat kapott.
1994-ben hunyt el. Srja a Kerepesi temetben tallhat. Szlvrosban, Szatmrnmetiben, a Klcsey Ferenc Reformtus Gimnzium faln 2007-ben emlktblt avattak tiszteletre. |