A koreai hbor 1950 s 1953 kztt a Koreai Npi Demokratikus Kztrsasg (KNDK, szak-Korea) s a Koreai Kztrsasg (KK, Dl-Korea), illetve szvetsgeseik, egyrszt Kna s a Szovjetuni, msrszt az USA kztt zajlott hbor volt. A koreai hbor volt a hideghbor els fegyveres konfliktusa.
1950. jnius 25-n a Kim Ir Szen prtftitkr vezette szak-Korea meglepetsszer tmadst indtott Dl ellen, s csaknem az egsz flszigetet elfoglalta, Szullal, a dli fvrossal egytt.
Az ENSZ Biztonsgi Tancsa mg a tmads napjn sszelt, s hamarosan elfogadta az amerikai hatrozati javaslatot a szabad vilg vdelmre. A szavazsnl Jugoszlvia tartzkodott, a Szovjetuni pedig abban az idben bojkottlta a BT lseit, mivel ott Knt Tajvan, s nem a Knai Npkztrsasg kpviselte. Ekkor mg vita volt abban a krdsben, hogy az egyik lland tag tvolltben hozott BT-hatrozat rvnyes-e, de ezt a hatrozatot rvnyesnek tekintettk a Szovjetuni tvollte ellenre. 1950. jnius 27-n Truman elnk – megfelelen a nevhez kttt Truman-doktrnnak – utastotta az amerikai lgiert s haditengerszetet, hogy nyjtson segtsget Dl-Korenak. Az gy fellltott hader 90%-t az USA adta. Az USA mellett - kisebb mrtkben - mg Ausztrlia s a Flp-szigetek is rszt vett a fellltsban. A vezetst a Vezrkari Bizottsg helyett amerikai tbornok vette t, s a felelssget is az USA vllalta az ENSZ helyett.
Az ENSZ gisze alatt 1950 szeptember kzepn jelents amerikai erk szlltak partra Dl-Koreban, s mg 1950-ben visszavertk az szakiakat az eredeti hatrvonalon tlra, visszafoglaltk Szult, s bevettk Phenjant. Mivelhogy Douglas MacArthur csapatai megprbltak tkelni a Jalu folyn, vlaszul 1950 oktberben Kna is belpett a hborba, nvleg nkntesekkel, gyakorlatilag regulris hadseregvel (kb. 300 000 katona), s a hatra fel kzeled amerikaiakat dlre szortotta. Az amerikai katonk heztek s rossz ruhzattal voltak elltva, sok fegyverk befagyott, ezrt nem tudtk a knai tmadst feltartztatni. A legszrnybb helyzet a Csoszin-vztroznl alakult ki. 1950 decemberben az szak-koreai s knai csapatok elfoglaltk Phenjant, 1951 janurjban pedig Szult. 1951 mrciusban azonban az amerikai-dl-koreai hadsereg visszavette Szult, s jelentsen visszanyomta az eddigi frontvonalat. Az amerikaiak most jobb fegyverekkel, tbb lelemmel s melegebb ruhkkal voltak elltva, mg a knai nknteseknek s az szak-koreaiaknak elavult fegyverzetk volt.
Vgl 1951 mrciusra a frontvonalak – nagyjbl az eredeti hatrvonalnl – megmerevedtek, s a Nehru kpviselte India javaslatra bketrgyalsok kezddtek, mikzben a harc tovbb folytatdott. 1953. jlius 27-n a felek tzsznetet ktttek, amely a hatrvonalat jra a 38. szlessgi foknl rgztette. |