Nmetorszg a II. vilghbor sorn hatalmas eredmnyeket rt el a folykony hajtanyag raktk fejlesztsben. 1943-ban egy V–2 rakta elrte a Krmn Tdor ltal meghatrozott 100 km-es magassgot, vagyis kijutott a vilgrbe. A hbort kveten a nmet raktafejleszt mrnkk egy csoportja Amerikba kerlt, mg egy msik csoportot a Szovjetuni ejtett hadifogsgba. E kt helyen indult nagymret katonai raktafejlesztsi program. A katonai fejlesztsek mellett a vilgr elrst is clul tztk ki, mintegy a hideghbor eszkzeknt. Ennek jegyben Dwight D. Eisenhower amerikai elnk jelentette be 1957-ben, hogy a Nemzetkzi Geofizikai v tudomnyos rendezvny- s ksrletsorozat keretben mholdat bocstanak fel. A Szovjetuni ekzben titokban folytatta a maga programjt Szergej Koroljov vezetsvel, a hadsereg gisze alatt.
1957. oktber 4-n egy tovbbfejlesztett R–7 tpus interkontinentlis ballisztikus raktval a Szovjetuniban Fld krli plyra lltottk a Szputnyik–1 mholdat, a vilg els reszkzt. 1957. november 4-n pedig egy sokkal nagyobb rszondval Bajkonurbl elindult a Szputnyik–2, fedlzetn az els llnnyel, Lajka kutyval.
Az USA ezt „hideghbors hadzenet”-nek rtkelte, s mindenron vlaszolni akart a kihvsra. 1958. janur 31-n – tbb kudarc utn – ez sikerlt az Explorer-1 felbocstsval. Ezzel a vilg belpett az „rkorszakba”. |